Ratownictwo wodne- Polskim Związkiem Sportowym.
Po ponad dwóch i pół latach od podjęcia przez Zjazd Krajowy decyzji, po ponad dwóch latach od złożenia przez WOPR wniosku i wydania przez Ministra Sportu i Turystyki decyzji administracyjnej oraz po ponad rocznym oczekiwaniu na ostateczną decyzję, Sąd Rejonowy m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy KRS postanowieniem z dnia 11 lipca 2024 roku dokonał zmiany w zapisach KRS i od tej pory formą prawną Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest polski związek sportowy. Batalia toczyła się o fakt, aby nie tworzyć nowej organizacji równoległej do WOPR lecz by WOPR zachowało ciągłość działania z niezmienionym zarówno NIP, REGON jak i nr KRS – co też się zadziało.
Zmiana formy rejestracji WOPR nie zmienia głównego celu działania WOPR – zmniejszenia liczby utonięć – nie zmienia sposobu działania naszej organizacji, ale za to otwiera większe możliwości dla jednej z gałęzi działania WOPR – sportowego ratownictwa wodnego (lifesaving) na jego rozwój na arenie lokalnej (samorządowej) i krajowej.
Postanowienie Sądu wprowadziło do stosowania Statut WOPR jaki w listopadzie 2021 roku przyjął Nadzwyczajny Zjazd Krajowy. To właśnie według jego uregulowań zostaną w listopadzie wybrane nowe władze WOPR na kolejną – tym razem już 4-letnią kadencję. To również zapisy tego statutu zobowiązują jednostki WOPR do składania okresowych sprawozdań. Forma WOPR jako polskiego związku sportowego, nakłada na naszą federację szereg obowiązków, ograniczeń i regulacji dla zawodników, klubów sportowych i organizacji współzawodnictwa. WOPR od blisko dwóch lat te regulacje systematycznie wprowadza, więc znaczącej zmiany nawet w tym obszarze nie będzie.
Postanowienie Sądu ugruntowuje wyłącznie krajową (bo międzynarodowa w ILS jest ugruntowana od ponad pół wieku) pozycję WOPR jako organizacji posiadającej wyłączność we współzawodnictwie w dyscyplinie ratownictwo wodne w zakresie organizacji zawodów rangi mistrzowskiej, Grand Prix i Pucharu Polski oraz ligi ratownictwa wodnego w czterech formach: basenowej (w tym SERC), śródlądowej, morskiej (oceanicznej) oraz z wykorzystaniem łodzi pneumatycznych (IRB). Ustawa potwierdza też wyłączność WOPR na powoływanie Reprezentacji Narodowej w Ratownictwie Wodnym, a na członków Kadry nakłada obowiązek udostępniania WOPR-owi swojego wizerunku.
Również w wyłącznej kompetencji WOPR jest szkolenie sędziów, trenerów i instruktorów dyscypliny sportu ratownictwo wodne (i nie jest to to samo co Instruktor WOPR) we wszystkich formach współzawodnictwa oraz nadawanie właściwych licencji. Te przepisy też już są wprowadzone i obowiązują od blisko roku.
Ponadto zgodnie z zatwierdzonym przez Ministra Sportu i Turystyki statutem WOPR, jako jedyny polski związek sportowy, posiada uprawnienia do egzaminowania oraz wydawania dokumentów i odznak potwierdzających umiejętność pływania.
A więc trenerzy, instruktorzy zawodnicy. Do dzieła. Teraz szykujcie się na igrzyska, bo czasu nie jest tak wiele.
- Bezpieczny wypoczynek na kąpielisku w Pietrowicach Głubczyckich.
- Nowa drużyna WOPR -Żeglarze.